Kapat
TV 'nin yıllar içerisinde gelişimi
Televizyon 0

TV ‘nin Yıllar İçerisinde Gelişimi ve Değişimi

TV ‘nin yıllar içerisinde gelişimi ve değişimi konusundan önce televizyonun ne olduğuna ve televizyon yayıncılığına değinmek istiyorum. Televizyon bir verici vasıtası ile görüntü ve sesin; hoparlöre ve ekrana sahip olan elektronik alıcıya elektromanyetik dalgalar yolu ile aktarıldığı cihazdır.

TV Yayıncılığı, Televizyon Sektöründe Çalışanlar Ne Kadar İtiraz Ederse Etsin Bitiyor TV 'nin yıllar içerisinde gelişimi

 

Televizyon yayıncılığı yerini İnternet’e bırakıyor. Fiyatların uygun olmamasından dolayı geçiş yapmadığımız  özellikleri alsak da Türkiye’de kısmen kullanan kullanıcılar olduğu için sıralamada bulunmalı.

Nedenlerini ihtiyaçlarımızla birlikte sıralayalım:

  • İnternet üzerinden yapılan ve ilgilendiğimiz alanda uzman kişilere o anda etkileşime geçebildiğimiz yayınlar entelektüel ihtiyacımızı karşılıyor.
  • Aslında Televizyon Sektöründe çalışan insanlara da faydası olan fakat tam olarak televizyon yayıncılığı  sayılmayan tivibu, netflix ve benzeri platformlar film, dizi ihtiyacını karşılıyor.
  • Yapılan haber programlarında ki habercileri son dakika haberleri öne çıkıyordu. Şimdi İnternet hızının ülkemizde gelişmesinden sonra canlı yayınlar akıllı telefonlar  ile bir olay olunca anında çekim yapılabiliyor. Haber siteleri ve sosyal medya bu ihtiyacı karşılıyor.

TV ‘nin Yıllar İçerisinde Gelişimi ve Değişimi

TV 'nin yıllar içerisinde gelişimi

TV ‘nin yıllar içerisinde değişimi konusunda ileri bir konumdayız. Siyah beyaz TV tek kanal ile başlayan serüven günümüzde; oyun oynarmış gibi 60 fps (saniye başına düşen kare) , LED TV ‘den sonra UHD 4k çözünürlüğe ve binlerce kanal, film, dizi  imkanını getiren platformlara baktığımız zaman  güzel bir gelişme de kaydedilmiş. İlerisinde ne olacağı konusunda ise öyle projeler görüyoruz ki her an her şey olabilir fikrine kapılıyoruz.

TV çeşitlerini açıklayarak sıralayalım:

  • CRT TV ‘ler: Klasik önce siyah beyaz sonrasında renklisinin çıktığı tüplü televizyon.
  • Plazma TV ‘ler: Görüntü kalitesi (Hd gösterim) konusunda kısıtlıdır. Fakat boyutu ve enerji tüketimi tüplü televizyonlardan daha önde olmasından dolayı bir dönem tercih edildi.
  • LCD TV ‘ler: Plazma televizyonlara göre 1366-768 Minimum çözünürlük gösteren ve enerji tüketimi konusunda daha ekonomiktir.
  • LED TV ‘ler: Kullandığı ışık kaynağı farklıdır. UHD (60 fps dediğimiz), Curved (kavisli) ve Smart (akıllı) teknolojilerini de beraber getirdi.
  • OLED TV ‘ler: Alt pikseller kendi ışığını yaydığı için LED TV’lere göre çok daha ince olması ile kendini duyurdu. LED TV nin üzerine birde 4k UHD ekleyerek OLED TV almak için bir sebep daha ekledi.
  • QLED TV ‘ler: Yüzde yüz renk hacmi OLED TV ‘ye göre çok daha iyi bir performans verirken OLED TV ‘de organik materyal kullanıldığı için yanma ( Örneğin kırk dakikadan fazla dizi izleyince kanalın logosu ekranda kalıyor. )kullanınca aynı sıkıntısı çok daha kısa sürede veriyor.

Sait ÖNER {Sait ÖNER}

Uzun zamandır çoğunlukla oyun sektörü ile ilgili haberleri ve yayıncıları takip ediyordum şimdi ise daha yakından takip etmekle beraber yazmaya da çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir