Kapat
İşlemci 2

TSMC Hacklendi Ve iPhone İşlemcilerinin Üretimi Durdu

Uzun zamandır Apple ile olan anlaşmaları sayesinde iPhone modelleri için işlemci üreten Tayvan Yarı iletken Üretim A.Ş (TSMC) fabrikalarına siber saldırı düzenledi. Bunun üzerine fabrika sistemlerine sızan bir virüs, üretim şebekelerinin durmasına sebep oldu. 

Yukarıda belirttiğimiz üzere, Apple‘la anlaşmaları sonucunda Apple’n mobil konusundaki vazgeçilmezi, A serisi işlemcilerini üretiyor. Hele ki yeni iPhone‘ların tanıtılmasına az kalmışken, olabilecek en ufak bir hata Apple‘ı mahvedebilecek durumda. Apple, Nokia gibi sözünde durmayan bir firma olarak tanınmak istemediğinden, böyle bir durumda TSMC ile gerginlikler de yaşanabilir.TSMC Apple Chip

11 Eylül’de tanıtılması beklenen iPhone‘lar, A serisi işlemcilerden güç alacak. Yeni iPhone‘ların kalbi haline gelecek bu A serisi işlemciler, yıl sonuna kadar milyonlarca üretilecek.

TSMC Hacklendi, iPhone İşlemci Üretimi Durdu!

Geçen cuma, TSMC‘nin fabrikasına siber saldırı düzenlenmişti. Siber saldırıdan dolayı da ürettim hattındaki cihazlar zarar görmüş, durmaya zorlanmıştı. TSMC fabrikasına yapılan bu siber saldırıyı kamuoyuna Bloomberg sundu. Cihazların 5 Ağustos (Dün)’e kadar faaliyet gösteremeyeceği de söyleniyordu.

TSMC, resmi açıklamasında üretimde yer alan bazı cihazların tekrar faaliyete geçtiğini de belirtti. Elimize geçen bu bilgiler haricinde, Apple‘n bu siber saldırıya ve TSMC‘ye karşı nasıl bir tepkide bulunduğunu henüz bilmiyoruz.

Tayvan menşeili teknoloji devlerinden biri olan TSMC’nin Mali sorumlusu, açıklamasında fabrikanın daha önce de siber saldırıya uğradığını fakat ilk kez üretimlerinin siber saldırıdan etkilendiğini belirtti. Her ne kadar Apple ve TSMC‘den sorularımızın cevaplarını alamıyor olsak da, ilerleyen zamanlarda her iki firmanın da açıklama yapması bekleniyor.

Küçük olasılıkları atlamamız gerektiğini düşünerek, bu siber saldırının ardından TSMC üretim hatlarının kısa bir süre de olsa durmasının Apple için bir nevi kriz yaratabileceğini de unutmamak gerek. Piyasada 1 Trilyon marka değerine sahip olan Apple‘n böyle aksaklıklar yaşamak istediğini hiç sanmıyorum. Bakalım Apple‘n tepkisi ne olacak, ilerleyen zamanlarda neler yaşanacak?

—>Apple ile ilgili diğer yazılarımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Daha önceden de bu tarz bir olay yaşayan TSMC, sizce Apple ile gerginlik yaşayacak mı? Apple‘n bu konu hakkındaki tepkisi ne olacak? Konu hakkındaki tüm fikir ve düşüncelerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Berke ATAOĞLU {Berke ATAOĞLU}

27 Temmuz 2005'te İzmir'de doğdum. Henüz 13 yaşında olsam da uzun zamandır teknoloji ile içli dışlıyım.

“TSMC Hacklendi Ve iPhone İşlemcilerinin Üretimi Durdu” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir