Kapat
tom clancys the division
Oyun Dünyası 0

Tom Clancy ‘s The Division 2 İnceleme

Tom Clancy ‘s The Division 2 15 Mart 2019 itibariyle çıktı.  İlk oyunun gerek hikayesi gerekse oynanışı ile bizi beklentiye sokan Ubisoft yine yapacağını yaptı. Tom Clancy’s  The Division 2’ den önce yüzeysel olarak  oyunun isminin başında geçen Tom Clancy ‘den  bahsedelim. Tom Clancy  isimli yazarın eserleri ve belgeselleri olmakla birlikte birçok oyunada danışmanlık hizmeti vermiştir. İsim haklarını da Ubisofta satmıştır. İsterseniz artık hikayesine geçelim.

Tom Clancy ‘s The Division 2’nin Hikayesi

tom clancys the division

Serinin  ilk oyunu olan “Tom Clancy’s The Division”  New York ‘ta geçiyordu. Rusya ve Amerika yolu ile Black Friday (Kara Cuma)  gibi alışveriş çılgınlığının olduğu günde  paraların üzerine  bulaştırılan  virüsün insanları  adeta deprem gibi  yiyip bitirişini görüyorduk. Deprem metaforu üzerinden gidersek depremin olduğu yerde genelde ne bekleriz; mağdur insanlar, yağmacılar, haydutlar, işi fırsata çevirmeye çalışanlar ve insanlara yardım etmeye çalışan kurtarıcılar. Oyunda bazıları daha silik olmakla birlikte çoğunu görüyoruz. Kurtarıcı oyununun hikayesine göre; FBI, CIA gibi kuruluşların çökmesinden sonra hükümetin özel olarak yetiştirdiği The Division isimli birimler ortaya çıkıyor. bu birimler aynı zamanda da toplum içinde ki herhangi bir birey gibi yaşıyorlar ta ki son umut olarak bu birime ihtiyaç duyulana kadar. Tom Clancy ‘s The Division 2  ilk oyundan yedi ay sonrasında Washington’da geçiyor. Washington ekibin ana üssü konumundadır bir diğer başka deyişle hikayedeki topluluğun son umududur. Tabi oyunu incelerken sadece hikaye yetmez bakalım oynanış nasıl.

Ortamı

tom clancys the division

İlk olarak ben oyunun ortamından bahsetmek istiyorum. Oyunun ortamı insanı kendi içine çekiyor resmen. Biz genelde savaşın, kanın, çeşitli entrikaların olduğu oyunlarda savaş mağduru insanları fazla düşünmeyiz “bu masum insanlar ne yer ne içer durumları nasıl” diye. Başkası ne düşünür bilmem ama This War of Mine benim için bu durumu gerçek anlamda yaşatan ilk oyun. Tom Clancy ‘s The Division serisi de bu işi iyi yapıyor.

Sandbox Nedir ve Oyundaki İşleyişi

tom clancys the division

Çevreyle olan ve coop modunda ki oynadığımız kişi ile olan etkileşimimimiz oyunun sandbox (oyunun senaryosunda veya açık dünyada çevre ile veya oyuncular ile etkileşime geçerek bir nevi oyun içinde oyun.)yönünü ortaya çıkarıyor. Örnek vermek gerekirse; selam verme, taş kağıt makas oynama, kuş vurabilme, masum insanlara sataşabilme. Bu özellikler genellikle ölçüt olmasada insana ücretini verdiği oyunun parasını hak ettiğini hissettiriyor.

Düşmanlar

tom clancys the division

Hikayede geçen virüsü sprey olarak düşmanlarımız kendilerine sıkıyor.Bu sıktıkları yeşil sprey ile canları ve cesaretleri artıyor. Bize bunu oyundaki etkisi ise düşmanın üzerine sıkmana rağmen kaçmaması ve tek tek adamları öldürüp suikastçi modunda takılırım diyemiyoruz. İşin kötü tarafı siperde iken imleci düşmana çevirince görüş hilesi varmışcasına saklanıyor.

Coop Modu

coop mode

Coop modunun da oldukça başarılı olduğu söylenebilir. Örneğin biri dümanın siperine belirli bir süre sıkarsa “Suppresset (bastırılmış)” yazıyor ve arkadaşımız siperden çıkabiliyor. oyunda meşale atınca destek kuvvet yollamaları da göz ardı edilmeyecek yönlerinden biridir.Ve coop modunda son bahsetmek istediğim birlikte oynarken sandbox yönü sayesinde oyun çok daha eğlenceli hale gelebilir.

Bosslar

phoenix shield

Yan görevlerinde ana görevler kadar kaliteli olmasının yanı sıra bosslar hakkında aynı şey söylenemez. Çünkü çok fazla canı var ve çeşitlilik yeterli değil. Her görevin sonunda bir boss gelir sık babam sık biraz hamallığa kaçıyor. Kozmetik (oyunda size üstünlük kazandırmayacak sadece görüntü amaçlı) ürünler satın alabilirsiniz. Ben oyuna zaten para verdim bir daha niye para vereyim diyenlerdenseniz level atladıkça ve boss kestikçe size kutu düşüyor.

Tom Clancy ‘s The Division 2’yi satın almak için bu linke tıklayabilirsiniz.

Şu anda ücretsiz oyun veren Humble Bundle hakkındaki yazımı okumak için bu linke tıklayabilirsiniz.

Minimum Gereksinimleri

 • OSWindows 7/8/10
 • CPUAMD FX-6350 Intel Core I5-2500k
 • Ram 8GB
 • GPU AMD Radeon R9 270 NVIDIA Geforce GTX 670
 • VRAM 2GB
 • Direct XDirect X 11/12

 

Önerilen

 • OSWindows 7/8/10
 • CPU AMD Ryzen 5 1500X Intel Core I7-4790
 • Ram 8GB
 • GPUAMD RX 480 NVIDIA Geforce GTX 970
 • VRAM 4GB
 • Direct XDirect X 11/12

Sait ÖNER {Sait ÖNER}

Uzun zamandır çoğunlukla oyun sektörü ile ilgili haberleri ve yayıncıları takip ediyordum şimdi ise daha yakından takip etmekle beraber yazmaya da çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir