Kapat
HABERLER 1

Steve Wozniak, Yapay Zeka’ dan Korkmadığını Açıkladı

 

Yapay zeka’ nın günün birinde insanlığa saldırma ihtimalinden sık sık bahsediliyor. Ancak Apple‘ın efsanevi ismi Steve Wozniak‘a göre bu durum ihtimal dışı.

Yapay zeka, steve wozniak

Apple’ın kurucu ortağı Stewe Wozniak‘ın yapay zekanın günün birinde insan ırkını yok etme ihtimali konusunda pek de korkuyor gibi görünmüyor ve teknolojinin halen gelişme açısından gitmesi gereken çok uzun bir yol olduğunu ekliyor.

Orlando’daki Splunk.conf18 etkinliğinde konuşan teknolojinin efsanevi ismi, Al sistemlerinin henüz insanlığın yerini almak için yeterince gelişmediği konusunda iddialı: “Makinelerin gerçekten devralmaları için ne gerekir? Her makine diğer makinelerle konuşmak zorunda kalacaktır … Bu olmayacak. Toplumda değişen çok şey var, ama yapay zeka dediğimiz şeyin yapabildikleri… hepsi daha iyi bir yaşama sahip olmamız için bize yardım ediyor ve her birimiz makinelerimizden memnunuz.”

Yapay zeka

Wozniak Bilişim Dahilerinin Korkularını Taşımıyor

Wozniak, yapay zekanın olası etkileri hakkında korkularını ifade eden Bill Gates, Elon Musk ve Stephan Hawking gibi figürlerin korkularının o kadar büyütülmesine gerek olmadığını söylüyor: “AI olarak adlandırdığımız şey, sadece bilgisayarların şu anda yapabileceği şeylerin üst seviyesidir. Zamanda geri dönersek, makineler her zaman insanları daha güçlü hale getirdi. Teknolojinin konusu bu, biz her zaman insanların neler yapabileceğini geliştirmeye çalışıyoruz.”

Wozniak’ın övgüsünü alan sistem, şu anda iPhone’un simgesel bir parçası olan kişisel asistan SiriWoz, hizmeti ilk kullandığı zamanı şöyle anlatıyor: “Bir arkadaşla konuşur gibiydi – bir adım idi, insanlığa daha da yaklaşıyoruz.

Yapay zeka

”Beyin, saniyede milyonlarca şey yapabilen bilgisayarlardan farklı şekilde çalışıyor” diyen Wozniak, bir AI sisteminin, bir köpek tanımlamak için binlerce köpek resmi ile nasıl beslenebileceğini, ancak bir yaşında bir çocuğun yapabileceğinin aksine bir posterde köpeğin olup olmadığını söyleyemediğini belirtiyor.

Bize göre ise;

”Tüm bu yorumlar günümüz için geçerli. Gelecekte nasıl bilimsel gelişmelerin olacağını ve yapay zekanın nasıl ilerleyeceğini bilemeyiz, evet günümüzde yapay zeka emekliyor ama ileride uçabileceğini de unutmamak lazım.”

Zülküf Yıldırım {Zülküf Yıldırım}

“Steve Wozniak, Yapay Zeka’ dan Korkmadığını Açıkladı” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir