Kapat
Akıllı Telefon 0

Huawei Mate X Samsung’un En Büyük Katlanabilir Rakibine İlk Bakış

Katlanabilir telefon ateşi, Huawei’nin en son amiral gemisi olan Mate X  ile buluşuyor. MWC’de, şirket yeni Mate X’i tanıttı. Huawei’nin Mate X’i ayrıca en hızlı 5G katlanır telefonu olduğunu iddia ediyor ancak kategorideki en son ağ standardını destekleyen ilk cihaz değil. Huawei’nin cihazı üretmesi, şu ana kadar gördüğüm diğer katlanır telefonlardan biraz daha zorlayıcı farklılıklar gösteriyor.

Mate X Ekran Boyutları :

Mate X, iki tane ekrana sahip – 6,6 inç ana ekran ve arka tarafta 6,38 inçlik ekran. Cihazı düz katlayınca 2.480 x 2.000 çözünürlükte 8 inçlik bir panel olacak şekilde 2 ekran birleşiyor. Üç konfigürasyonun hepsinde, ekran 2.480 piksel yüksekliğinde, önünde 1.148 piksel genişliğinde ve arkasında 892 piksel boyutunda ekran kullanılabiliyor. Öte yandan, Galaxy Fold’un iç kısmı içe doğru katlanan 7.3 inçlik ekranı biraz daha küçük tutuyor. Samsung, kapalı olduğunda kullanım için dış kısmında 4.6 inç bir panel sunmaktadır. Mate X de, Fold’un 17 mm’ye (0,67 inç) kıyasla katlanmış 11 mm’de (0,43 inç) biraz daha ince.

Mate X de Kullanılan Çerçeve Hakkında Bilgiler :

Mate X’in menteşe tarafında, Huawei’nin Royole’un kurulumuna benzer şekilde dışa eğik bir Falcon Wing menteşesi dediği şey var. Menteşenin her iki yanında 4,500mAh güç sağlayan batarya, Galaxy Fold’un 4.380mAh değerinden daha büyük olması normalde şarj edilmesi oldukça uzun sürüyor. Huawei, Mate X’in 30 dakika içinde yüzde 85’lik ücret alabileceğini belirten güncellenmiş SuperCharge teknolojisi ile bunu azaltabileceğine inanıyor.

Huawei ve Samsung’un yaklaşımları arasındaki farklar ilginçleşiyor. Mate X’in arkasında üç Leica kamerasının ve bir güç düğmesinin bulunduğu uzun ve dar bir çubuk (“Yıldızlararası Mavi”) bulunmaktadır. Galaxy Fold gibi, Huawei telefonunda da güç düğmesine gömülü bir parmak izi sensörü var. Ancak Fold’daki altı toplam kamerayla karşılaştırıldığında, Huawei’nin Mate X’teki üç kameralı sistemi, Samsung’un kontrolüne karşı daha ölçülmüş bir yaklaşım gibi görünüyor.

Mate X

Gelelim Nasıl Fotoğraf Çekileceğine

Burada yalnızca açıldığında arka tarafa denk gelen öne bakmayan kameralar olabilir, ancak bir manzara veya selfie çekiyor olsanız bile çok yönlü çalışabiliyorlar. Bir portre çekmek istiyorsanız, sadece lensleri yüzünüze doğrultun ve çekim yapmak için ekranı kullanın. Önünüzde olanları yakalamak istiyorsanız diğer ekrana çevirin. Bir kişinin fotoğrafını çekerken, ekranda kendilerini kendileriyle yüzlerini görebilir ve duruşlarını, saçlarını, ifadelerini veya istedikleri herhangi bir şeyi ayarlayabilirler. Kameralar, Mate X açıldığında (yani düz katlandığında) da çalışır, ancak resim çekmek için bir tablet kullanıyormuşsunuz gibi görünür.

Mate X’in kameraları düzgünce şeridin içine sokulduğundan, ekranlardaki kesikler için bir çentik olmasına gerek yoktur. Galaxy Fold’un arkasının yaklaşık üçte ikisini kaplayan küçültülmüş 4.6 inçlik ekranla karşılaştırıldığında tüm yapılandırmalarda tam bir kenardan kenara ekran elde edersiniz.

Huawei’nin çerçevesi de hafifçe kavis bulunması; bu, cihaz için bir tutuş sağlama avantajına sahiptir, böylece onu bir elinizle kolayca kullanabilirsiniz. Görünümü bir tarafında silindir bulunan 2013’ten itibaren üretilen Lenovo’nun Yoga tabletini hatırlattı. Huawei’nin tutuşunda ayrıca üst kenardaki Mate X’in USB Type-C şarj bağlantı noktası da bulunuyor.

Mate X

Galaxy Fold’un aksine, Mate X katlandığında tamamen kapanıyor gibi görünüyor, bu da iki yarı arasında bir boşluk olmadığı anlamına geliyor. Bu başlı başına etkileyici – biri olmadan gördüğümüz ilk katlanabilir telefon ve Samsung’un ekran uzmanları yerine, Huawei’nin bunu başarabilmesi için kayda değecek nitelikte.

Tabii ki, henüz hiçbir cihaza da dokunamadık, bu yüzden katlanığında ne oluyor ne bitiyor göremedik. Ancak, saf bir mühendislik harikası çıkardıkları kesin, Galaxy Fold gibi katlanabilir cihazlara baktığımızda Huawei aralarında üst sıralarda.

Gelecekte (5G kullanılabilir olduğunda), Mate X’in Balong 5000 modemi gerçekten Qualcomm’un Snapdragon X50’sinden iki kat daha hızlı 5G ağında hızlara ulaşıp ulaşmadığını görmeye meraklıyım. Huawei’ye göre, dörtlü anten kurulumu, Snapdragon X50’nin 2.3 Gbps’ine kıyasla Mate X’in 4.6 Gbps downlink’e ulaşmasına yardımcı oluyor. Katlanabilir amiral gemisi aynı zamanda hızlı Mate 20 Pro’yu destekleyen şirketin Kirin 980 yonga setini de taşıyacaktır. Huawei, Mate X’in içinde en son seviye teknolojilerini kullandığı için memnunum.

Mate X

Mate X’in ana ekranı görüntülemekten başka bir şey yapamadığını gördük, bu yüzden çoklu görev için uygun olup olmadığını söyleyemem. Ancak Huawei iki uygulamayı yan yana çalıştırabileceğinizi ve 8 inç ekranda filmlerin keyfini çıkarabileceğinizi söyledi.

Akıllı Telefonların Geleceği Ne Olacak ?

Akıllı telefonların geleceği katlanabilir gibi görünüyor ve bu cihazların çoğunu burada MWC’de göreceğimize eminim. Bu gelecek de çok pahalı olabilir: Huawei, Mate X’in 2,299 Euro’dan  (yaklaşık 13.880 TL) başlayacağını ve 2019’un ortasında piyasaya sürüleceğini söyledi. Samsung Galaxy Fold, Nisan ayı sonunda serbest bırakılan 1.980 Dolar’da kaldı. Bu yeniliklerin gerçekleştiğini görmek heyecan verici olsa da, ikinci nesil cihazları beklemeliyim ya da en azından bu yeni bayraklı bayrak gemilerinin incelemelerini kendilerine para harcamadan önce bekliyorum.

Ali Yağız BAŞKURT {Ali Yağız BAŞKURT}

Ortaokul son sınıf öğrencisi, ilk okul 2 den beri bilgisayar kurdu, kendi halinde biri, herkesin aynı yaptığı şeylerden nefret eder hep farklı olmaya çalışır...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir