Kapat
HABERLER 0

Google: Kişisel Bilgilerimizi Çalıyor Mu?

Google kişisel bilgilerimizi topluyor mu? Eğer ne olduğunun farkına varmak istiyorsanız daha çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Google

Güvende Miyiz?

İnternet üzerinde yaptığımız aramaları ve girdiğimiz siteleri Google’ın kayıt altına aldığını biliyor muydunuz? Eğer cevabınız hayır ise Google şuan bu yazıları okuduğunuzu bile biliyor olmasını öğrenebilirsiniz. Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube gibi ağlarda gerçekleştirdiğiniz aramaları, girdiğiniz yerleri ve en önemlisi yazdığınız şeyleri Google sizlere reklam verebilmek için kayıt altına alıyor. “Bunlar güvenilir firmalar, neden böyle bir şey yapsınlar?” diyenlerdenseniz basit bir deneme ile farkına varabilirsiniz. Bir şey almak istiyorsanız onu arkadaşınıza veya birkaç kişiye mesaj olarak ne alacağınızı iletirseniz kısa bir süre sonra Google, Facebook gibi yerlerde alacağınız şey karşınıza reklam olarak çıkacaktır. İnternet üzerinde gizliliğimizi en yüksek düzeyde koruyan Tor Browser, 2016 yılında Türkiye içerisinde kullanıma yasaklanmıştı. Tor kullanarak gizliliğimizi koruyabiliyor, her istediğimizi yapabileceğimiz bir alanda gezinebiliyor ve birçok şeyi yapabiliyorduk. Tor’un engellenmesinin nedeni akıllarda soru işareti bırakıyor fakat neden engelledikleri hakkında bir bilgi bulunmuyor.

Google Kişisel Verilerimizi Topluyor!

Google Gizlilik Politikasını tamamen okursanız ne olduğunu anlayabilirsiniz. Google oluşturduğumuz şeyleri, gönderdiğimiz ve başkalarından aldığımız içerikleri depoluyor. Youtube üzerinde yaptığımız yorumlar dahil. Google’ın hizmetlerini (Play Store, Gmail gibi Google uygulamaları) kullandığımız zaman cihazımızın bilgilerini toplayabiliyor. Bunların arasında benzersiz tanımlayıcılar, tarayıcı türü ve ayarları, cihaz türü ve ayarları, işletim sistemi, operatör adı ve telefon numarası yer alıyor. Aşağıda Google’ın bizlerden neler topladığını görebilirsiniz.

 • Aradığımız terimler
 • İzlediğimiz videolar
 • İçerik ile reklam görüntülemeleri ve etkileşimleri
 • Ses özelliklerini kullandığınızda ses bilgimiz
 • Satın alma etkinliğimiz
 • İletişim kurduğumuz veya içerik paylaştığınız kişiler
 • Hizmetlerimizi kullanan üçüncü taraf sitelerdeki ve uygulamalardaki etkinlikler
 • Google Hesabımızla senkronize ettiğimiz Chrome tarama geçmişi
 • Küresel Konumlama Sistemi
 • IP adresimiz
 • Cihazımızdan alınan sensör verileri
 • Kablosuz ağ erişim noktaları, baz istasyonları ve Bluetooth’un etkin olduğu cihazlar gibi cihazınızın yakınımızdaki öğelerle ilgili bilgileri

Peki Ne Yapmalıyız?

Sizleri takip etmeyen arama motorları, mail hizmetleri ve tarayıcılar kullanabilirsiniz.

Google

Başlangıç olarak arama motorunuzu Google yerine DuckDuckGo olarak değiştirebilirsiniz. Yaptığınız aramaları, etkinliklerinizi ve hiçbir bilgilerinizi takip etmez ve depolamaz. DuckDuckGo’yu bilgisayarınızda kullanmak için varsayılan arama motornuzu DuckDuckGo olarak ayarlamanız gerekiyor. Eğer Android veya Ios kullanıcısı iseniz buraya tıklayarak uygulamasını indirebilirsiniz.

Google

ProtonMail bütün gönderdiğiniz, aldığınız içerikler uçtan uca şifreler ve 3. kişiler tarafından okunamaz. Ayrıca geçmişinizi kaydetmez. Kaynak kodları halka açık şekildedir. Performans, tasarım ve fiyat açısından (ücretsiz kullanabilirsiniz merak etmeyin) en iyi E-Posta servisidir. Gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Google

Epic Privacy Browser’ı diğer tarayıcılardan ayıran farkı tamamen gizlilik üzerine olmasıdır. Gezindiğiniz siteleri, yaptığınız şeyleri kimseyle paylaşmaz. Bulunduğunuz konumu gizler ve engelli sitelere girebilirsiniz. Arama geçmişiniz bilgisayarınızda depolanmaz. Gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz 🙂

| Artık Google’ı kullanmaya devam edecek misiniz?

 

Berkay KÜÇÜKBEKAR {Berkay KÜÇÜKBEKAR}

İnsanlara yardım etmeyi seviyorum ve küçüklüğümden beri bilgisayar ile çok vakit geçirdim. Kolay yolları sevmem, aksine zor yollar benim için kolay yoldur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir