Kapat
GENEL 1

Facebook Geçmişinizi artık silebileceksiniz!

Facebook F8 Konferansı

Facebook’un her yıl düzenlediği F8 konferansın da konuşan Mark Zuckerberg Facebook ile ilgili önemli bilgiler verdi. Bu bilgiler kullanıcıların veri güvenliği, Tarayıcı geçmişleri gibi bir çok konuda konuşan CEO getirilen yeniliklerden de bahsetti.

Kullanıcıların kişisel veri gizliliğini önemsediklerini ve bunun için çalıştıklarını belirten CEO, yeni getirecekleri Clear History uygulaması ile facebook’ta yaptığınız işlem geçmişinizi temizleyebileceksiniz. İnternet tarayıcılarında olduğu gibi çerezleri ve geçmişinizi nasıl kolay bir şekilde temizleyebiliyorsanız, Facebook’ta da bundan sonra aynı şekilde temizleyebileceksiniz.

Hatırlayacağınız üzere geçen haftalarda Cambridge Analytica’nın facebooktan kullanıcı verilerini satın aldığı bu verileri seçimlerde kullandığı iddiası çok konuşulmuş ve daha sonra facebook’un CEO’su Yargıçlar tarafından sorgulanmıştı. Konuya buradan ulaşabilirsiniz.

Bu uygulama sayesinde izin verdiğiniz uygulamalar, web üzerinde yaptığınız hareketler gibi bir çok eyleminizi görebilecek ve temizlemenize izin verecek.

Facebook’un son zamanlarda sürekli kullanıcıların kişisel veri güvensizliği olayları ile gündemde olması kullanıcıları rahatsız etmiş ve yatırımcılarını da üzmüştü. Kendini affettirmek isteyen Zuckerberg’in hem kullanıcıları hemde yatırımcılarını korumak için bir çok geliştirme yaptıkları ve güvensizliği minimuma indirmeyi hedefledikleri görülüyor.

Clear History özelliğini kullandığınızda şifrelerinizi kaydeden çerezler de silineceği için her defasında tekrar giriş yapmanız gerekiyor. Bu konuya da deyinen Mark Zuckerberg kullanıcı deneyiminin kötü olabileceği her defasında şifre girme gibi işlemleri yapacağınızı bunun da olumsuz bir kullanıma neden olabileceğini de belirtti. Clear History uygulamasının 1 ile 3 ay gibi bir sürede yayınlanacağını düşünüyoruz.

 

 

 

Erhan GÜLTEKİN {Erhan GÜLTEKİN}

Uzun yıllardır teknoloji alanında faaliyet göstermiş, 10 yıldır aktif olarak teknoloji ile iç içe yaşamış ve daha sonra Bilişim Sayfasını kurup İnternet ve Haber yayıncılığına başlamıştır.

“Facebook Geçmişinizi artık silebileceksiniz!” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir