Kapat
Aktüel Ürünleri 1

BIM’de Satılan Apple Ürünleri Sahte Mi Çıktı

BIM perakende mağazalarının Apple lisanslı olan ürünlerini uygun fiyata sattığı aktüel haberlerini daha önce okurlarımıza duyurmuştuk. Kimi üründe %50 gibi indirimlerin olması bir çok kullanıcının yüzünü güldürmüştü. Peki Satılan ürünler Lisanslı Olmayan ürünler miydi! İddialar doğru ise kullanıcılar nasıl bir yol izleyecek bilinmiyor şuan.

Daha sonra ABD olan Ambargo krizinden sonra BIM satacağı Iphone 6 satışını durdurduğunu duyurmuştu. Farklı söylentiler ortaya atılmış kimisi ABD krizinden dolayı satışların durdurulduğunu, kimisi ise gelecek olan ürünlerin Apple tarafından izin verilmediği söyleniyordu.

Yeni gelen haberlere bakıldığında BIM’in başı Apple tarafından baya ağrıyacağa benziyor.  BİM Birleşik Mağazaları A.Ş’nin geçen aylarda ‘lisanslı‘ diyerek sattığı Apple marka kulaklık, adaptör, USB kablo gibi telefon aksesuarlarının taklit olduğu iddia edildi. Bu iddialar için henüz BIM tarafından net bir açıklama yok.

Apple INC’in Türkiye’deki avukatlarının, Beyoğlu 34. Noterliği aracılığıyla 7 Mayıs’ta BİM ‘e gönderdiği ihtarnamede, “mağazalarda satılan ürünlerin incelemesi sonucunda bu ürünlerin APPLE tarafından üretilmediği ve taklit ürün olduklarının tespit edildiği” belirtildi. İhtarnamede, bu ürünlerin satışına derhal son verilmesi ve bu ürünlerin nereden temin edildiğinin bildirilmesi istendi.

Bim’de Satılan Apple Ürünleri Lisanslı Olmayan Ürünler Miydi!

13 Nisan tarihinden itibaren raflarda yerini alacak olan aksesuarları:

  • EarPods kulaklıklar. 49 TL Mağaza fiyatı 129 TL
  • 1 metre Lightning kablosu 39 TL Mağaza fiyatı 89 TL
  • 1 metre Lightning kablosu 49 TL Mağaza fiyatı 129 TL
  • Şarj Adaptörü – 39 Tl Mağaza fiyatı 89 TL 

BIM tarafından satılan bazı ürünlerin fiyat listesine bakabilirsiniz. Bu fiyat farklılıkları iddianın ciddiyetini artırıyor. Söz konusu iddiaya göre ihtarnamenin sonuç bölümünde, BIM tarafından Apple markasının haksız olarak kullanıldığı taklit ürünlerinin satışına derhal son verilmesi, aksesuar cinsi taklit eşyaların imha edilerek Apple’a teslim edilmesi, taklit ürünlerin nereden temin edildiğinin bildirilmesi talep edildi.

İhtarname belirtilen bir diğer kısım ise BIM mağazalarında lisanslı olmayan Apple ürünlerinin hiçbir şekilde satılmayacağını ve bunu Apple bildirilmesi talep edildi. ihtarname geldikten sonra BIM’in  lisanslı olmayan Apple ürünlerinin satışlarını durdurduğu belirtiliyor. Bu iddialar hakkında henüz bir açıklamada bulunmayan BIM mağazaları tarafından nasıl bir savunma yapacağı merak konusu. İddialar doğru çıkarsa bu ürünleri satın alan kullanıcılar BIM’e dava açma hakkına sahip olacaklarını belirtmekte fayda var. Konu hakkında detaylar geldikçe sizlerle paylaşacağız.

Erhan GÜLTEKİN {Erhan GÜLTEKİN}

Uzun yıllardır teknoloji alanında faaliyet göstermiş, 10 yıldır aktif olarak teknoloji ile iç içe yaşamış ve daha sonra Bilişim Sayfasını kurup İnternet ve Haber yayıncılığına başlamıştır.

“BIM’de Satılan Apple Ürünleri Sahte Mi Çıktı” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir