Kapat
HABERLER 1

AKK Adil Kullanım Kotası 2019’da Kaldırılıyor Mu?

İnternet kullanıcılarının baş belası olan AKK(Adik Kullanım kotası) yüzünden rahat bir internet kullanımı sağlanamıyor. Kullanıcıların sesini duymayan Sağlayıcı firmalar 2019’da bu uygulamaya son vermek zorunda kalacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, adil kullanım kotası ile ilgili açıklamada bulundu. Turhan’ın TBMM de yaptığı açıklamada bu uygulamanın 2019’da kaldırılacağını belirtti.

Her hangi bir tarih vermeyen bakan muhtemelen yıl içinde firmaların gerekli düzenlemelerin yapılması için bir süre tanınacak. Bu sağlayıcılardan şuana kadar Türknet ve Millenicom‘un AKK‘yi kaldırdığını biliyoruz. Bu firmalarında Alt yapıları ve Teknik destek kısmında yetersiz kalmaları kullanıcıları yine Türktelekom‘a mecbur bırakıyor.

Türk telekom gibi köklü bir firmanın hali hazırda ki alt yapı sorunu da devam ediyor. Çoğu kullanıcı internetinin bağlanması hala boş port beklediğini belirtmek lazım. Firmaların kardan çok kullanıcı memnuniyeti benimsemeleri gerekirsen maalesef Türk telekom, Türkcell gibi firmaların kullanıcıları düşünmek yerine firmanın kar kısmını düşündükleri için Alt yapı ve Destek kısımları kullanıcıları pek memnun etmiyor.

Geçtiğimiz yıl kullanıcılar gerek sosyal medya olsun gerekse Change.org üzerinden bir çok kampanya başlatmış geçte olsa seslerini duyurmuş oldular. Bakan bu konuyla ilgili çalışmaların olduğunu belirtmişti. 2019’da kaldırılması beklenen AKK‘nin kalkmayacağı yönünde bazı duyumlar oluştu. Bu açıklamalara karşı Bakan TBMM‘de 2019’da AKK’in kaldırılacağını belirtti.

AKK 2019'da Kaldırılıyor Mu?

 

Peki AKK Kalkarsa Ne Olacak?

Adil kullanım kotası kalktığında firmaların nasıl bir yol izleyeceği henüz bilinmiyor. AKK yerine kota veya tarifeli bağlantılar olabileceği konuşuluyor. Ülkemizde AKK’nin hala devam ediyor olması üzücü bir durum dünya devleri arasında gösterilirken geleceğin teknoloji Internetin hala bir çok evde olmaması insanların AKK ile uğraşması can sıkıcı bir durum. 2019’da adil kullanım kotasının kaldırılması ve alt yapılara yeterli çalışmaların yapılması ile daha iyi bir kullanım sunulacak.

Erhan GÜLTEKİN {Erhan GÜLTEKİN}

Uzun yıllardır teknoloji alanında faaliyet göstermiş, 10 yıldır aktif olarak teknoloji ile iç içe yaşamış ve daha sonra Bilişim Sayfasını kurup İnternet ve Haber yayıncılığına başlamıştır.

“AKK Adil Kullanım Kotası 2019’da Kaldırılıyor Mu?” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir